Zabieg sterylizacji - postępowanie przed i po - Wrocław
6
Zabieg sterylizacji - postępowanie przed i po
Właściciele przygotowujący suczkę do zabiegu sterylizacji powinni zapoznać się z kilkoma poradami, by nie dopuścić do powikłań. Jak przygotować psa do sterylizacji? Jak postępować już po zabiegu?
Jak przygotować suczkę do sterylizacji?

Sterylizacja to zabieg bardziej skomplikowany niż kastracja, a co za tym idzie budzi więcej obaw. Suczka powinna być uprzednio przebadana przez weterynarza, z którym należy również ustalić odpowiedni termin zabiegu. Ponadto na 8-12 godzin przed wykonaniem zabiegu suczka nie powinna spożywać żadnych pokarmów. Niedopilnowanie tej kwestii może skutkować powikłaniami w postaci zachłystowego zapalenia płuc. W dniu sterylizacji, jeszcze przed zabiegiem należy oczywiście zwierzaka wyprowadzić na spacer. Powinien być to jednak krótki spacerek w celu wypróżnienia, a z szalonych zabaw trzeba zrezygnować.
Jak postępować po sterylizacji?
W związku z narkozą mogą wystąpić wymioty i biegunka. Dlatego również po zabiegu suczka powinna mieć dostęp wyłącznie do wody, aż do następnego dnia. W dniu sterylizacji suczka będzie słaba, mogą wystąpić także problemy z utrzymaniem moczu. Po zastosowaniu znieczulenia pies doświadcza również halucynacji i występują trudności z utrzymaniem równowagi. Suczka może popiskiwać i jest to zazwyczaj spowodowane właśnie halucynacjami i niepokojem.
Niezwykle istotne jest, aby nie dopuścić do zakażenia lub rozdrapania rany. W tym celu stosuje się kaftan dostosowany do wymiarów czworonoga. Nie zawsze jednak powstrzymuje to suczkę przed drapaniem i rozlizywaniem rany. Dlatego powinno się stosować również kołnierz ochronny, zwłaszcza pod nieobecność właściciela oraz w nocy. Problem pojawia się zazwyczaj po kilku dniach od wykonania zabiegu, ponieważ wtedy zabliźniająca się rana wywołuje świąd.
Po zabiegu sterylizacji należy obserwować zwierzaka, nie pozwalać na szaleństwa i wybierać raczej krótkie trasy spacerowe. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów konieczny jest kontakt z weterynarzem. Obowiązkowe są również wizyty kontrolne, aż do momentu zabliźnienia rany.

Liczba psów przebywających w schroniskach powinna dać do myślenia każdemu właścicielowi czworonoga. Niestety bardzo często dochodzi do tego, że na świat przychodzą nieplanowane mioty. Wiele psów, także szczeniąt, trafia do schroniska. Rozwiązaniem może być sterylizowanie suk i...

Klinika medycyny estetycznej Soft Skin z Wrocławia specjalizuje się w wykonywaniu szeregu profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i operacji poprawiających wygląd skóry, jej jędrność, koloryt i elastyczność. Oferta Soft Skin obejmuje m.in zabiegi i konsultacje dermatologiczne,...

Helemejko Centrum Medyczne to miejsce, gdzie możecie sprawdzić swój
wzrok. Od 2016 świadczymy swoje usługi i cieszymy się ogromnym
zaufaniem wśród naszych pacjentów. Warto systematycznie odwiedzać
okulistę, dzięki czemu na bieżąco będziecie monitorować stan swojego
wzroku....