Sterylizacja psów Wrocław. Co warto wiedzieć na ten temat?
Coraz więcej właścicieli psów decyduje się na ich sterylizację. Najczęściej zabieg ten wykonywany jest po to, aby zapobiegać niechcianym miotom Jednak warto zaznaczyć, że sterylizacja suki ma także dobry wpływ na jej ogólny stan zdrowia. To zabieg, który warto wykonać, jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu Twojego psa np. przed niektórymi nowotworami oraz ropomaciczem.

Sterylizacja psa Wrocławia. Kilka słów o zabiegu
Sterylizacja (często mylona z kastracją!!) to zabieg przeprowadzany u suk, który polega na wycięciu macicy i jajników. W tej chwili sterylizacja zalicza się do rutynowych zabiegów chirurgicznych, które wykonywane są w gabinetach weterynaryjnych. Sterylizacja oznacza całkowitą, nieodwracalną bezpłodność psa. Jest to zatem najlepsza ochrona przed niechcianymi miotami.
Suki można sterylizować już od 3 do 6 miesiąca życia. Warto zaznaczyć, że zabieg ten w żaden sposób nie zakłóca rozwoju psa. Wbrew ogólnie panującej opinii wcale nie trzeba czekać na pierwszą cieczkę u suki, aby przeprowadzić zabieg. Mitem jest również twierdzenie, że suka powinna mieć przynajmniej jeden miot szczeniąt. Sterylizacja nie wpływa na psychikę psa.
Zabieg sterylizacji warto wykonać w młodym wieku psa, ponieważ zwierzę szybciej dojdzie do siebie po operacji. Także i ewentualne komplikacje występują w takim przypadku o wiele rzadziej niż w przypadku starszych psów.

Sterylizacja psa Wrocław. Dlaczego warto?
Sterylizacja suki to przede wszystkim pewność, że nie zajdzie ona w ciążę. Sama ciąża jest czasem bardzo obciążającym dla organizmu psa. To jednak nie wszystko. Każda ciąża zwiększa także ryzyko zapadnięcia suki na nowotwory. Sterylizacja pozwala na uniknięcie ciąż urojonych u suk. Oprócz tego, z przyczyn oczywistych, uniemożliwia zapadnięcie psa na nowotwory jajników oraz macicy. Ponadto zmniejsza się ryzyko pojawia się guza sutka. Sterylizacja to także pewny sposób na uniknięcia ropomacicza, choroby bardzo groźnej, która kończy się usunięciem macicy pasa. W przypadku ropomacicza suka gorzej znosi narkozę, sama rekonwalescencja przebiega dłużej.


