Nadwaga u psów. Dlaczego to poważny problem? - Wrocław
9

O ile racjonalne żywienie wysokojakościową karmą oraz smakołykami jest jak najbardziej wskazane, o tyle problemem może okazać się przekarmianie czworonoga, które prowadzi do nadwagi.
Tak samo, jak w przypadku ludzi, nadwaga u psa jest poważnym problemem zdrowotnym, którego z pewnością nie powinno się lekceważyć.
Najczęściej nadwaga u psów rozwija się stopniowo. Zwierzę, które regularnie otrzymuje nadwyżkę kaloryczną, zaczyna tyć.
O ile mała nadwaga jest łatwa do skorygowania, np. poprzez wydłużenie spacerów, o tyle nadwaga na poziomie 20% to już problem zdrowotny, który warto skonsultować z weterynarzem.
Nadwaga u psa prowadzi do:
- chorób kostno-stawowych;
- cukrzycy;
- wyraźnego obniżenia odporności;
- chorób układu krążenia;
- chorób układu oddechowego;
- komplikacji podczas rozmaitych zabiegów chirurgicznych itd.
Pies z nadwagą lub otyły powinien być odchudzany pod kontrolą weterynarza. Na pewno wskazana będzie odpowiednia dieta. Dobrym rozwiązaniem są specjalne karmy dla psów z nadwagą, które dostarczają mniej kalorii. Jeśli odchudzasz psa, nie wzbogacaj jego karmy olejem (bardzo dużo kalorii!), nie dokarmiaj go przy stole, konsekwentnie przestrzegaj dawek karmy zalecanych przez weterynarza.
Aby pies mógł efektywnie spalać tkankę tłuszczową, warto zadbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Może Twój pies chodzi na zbyt krótkie spacery lub za mało bawi się na świeżym powietrzu? Zacznij regularnie wydłużać spacery, rzucać psu piłeczkę. Przy zbilansowanej diecie już wkrótce zauważysz efekty tych działań.
Stosunkowo o częstą przyczyną nadwagi u psów jest sterylizacja. To zabieg, który ma wiele pozytywów, chroni zdrowie psa, pozwala zapobiegać nieplanowanym miotom. Jednak sterylizacja to także większe ryzyko nadwagi lub otyłości. Najczęściej psy wysterylizowane mają większy apetyt, a ponieważ ich zapotrzebowanie energetyczne jest niższe, zaczynają tyć. Po sterylizacji należy psu dostarczyć odpowiedniej ilości ruchu i jednocześnie położyć duży nacisk na odpowiednie dawkowanie karmy.

Dezynsekcja jest czynnością polegającą na zwalczaniu szkodliwych owadów. Do takich utrapicieli zaliczamy owady takie jak: muchy, komary, wszy, pchły, prusaki oraz karaluchy. Zwalczamy również szkodniki magazynów. Stosujemy wszelaki sposoby aby pozbyć się niechcianych lokatorów....

Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Niestety również kleszcze. Te groźne pasożyty szukają wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni żywicieli. Niestety bardzo często ich ofiarą padają nasze psy. Jedno jest pewne - nie powinno się lekceważyć tego niebezpieczeństwa,...

Zdarza się, że zostawiamy na chwilę psa w samochodzie, kiedy udajemy się na szybkie zakupy. W ciepłe dni nie jest to bezpieczne! Warto pamiętać o tym, że temperatura w upalnie dni, kiedy samochód jest zamknięty, rośnie w zawrotnym tempie. Pies w zamkniętym aucie może dostać nawet...