Lęk separacyjny u psa - Wrocław
O lęku separacyjnym u psa słyszało na pewno wielu właścicieli
czworonogów. Chodzi w tym przypadku o sytuacje, kiedy to pies bardzo
źle znosi rozłąkę z właścicielem. Niszczenie przedmiotów
podczas nieobecności właściciela, samookaleczenia itd. - to dwa
najczęstsze symptomy leku separacyjnego u psa. Jak rozwiązać ten
problem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Przede wszystkim dobrze byłoby jak najwcześniej przyzwyczaić psa do tego, że może zostać sam w domu. Naukę samotnego zostawania w domu warto zacząć już w przypadku szczeniąt. Warto nadmienić, że lęk separacyjny u psa to naturalny mechanizm ewolucyjny. Jego zadaniem jest ochrona młodych osobników przed oddalaniem się od stada.
Lęk separacyjny dotyka także psy domowe. Jednak z racji tego, że w tym przypadku cały proces adaptacji ma zdecydowanie bardziej skomplikowany charakter, opiekunowie powinni dołożyć starań, aby w odpowiedni sposób przyzwyczaić psa do stresujących sytuacji, w tym także do swojej nieobecności. Jeśli zauważycie, że Wasz pies odczuwa silny lęk separacyjny, możecie skontaktować się z weterynarzem. Profesjonalna pomoc może okazać się nieoceniona.
Zmiana miejsca zamieszkania, nadużywanie kar, częsta izolacja psa, traumatyczne przeżycia, stała obecność opiekuna, zakłócona socjalizacja, predyspozycje genetyczne, choroby - to tylko niektóre z czynników, jakie mogą wywołać lęk separacyjny u psa. Dla psa, który przeżywa lęk separacyjny, samotne przebywanie w domu wiąże się z frustracja, niejednokrotnie z przygnębieniem i złością.
Jak skutecznie rozwiązać problem, jakim jest lęk separacyjny u psa? Przede wszystkim należy zmniejszyć zależność czworonoga od opiekunów. Oprócz tego warto również dołożyć starań, by samotne przebywanie w domu nie było dla psa tak stresogennym doświadczeniem. Weterynarze zalecają także zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej aktywności psychicznej i fizycznej, można również uspokajać psa za pomocą musyski relaksacyjnej. W ekstremalnych przypadkach przydać mogą się środki farmakologiczne. Jednak mogą być one stosowane wyłącznie po konsultacji z weterynarzem.
![](https://www.weterynarzwroclaw.pl/images/thumb/szczepienie600.jpg)
![](https://www.weterynarzwroclaw.pl/images/thumb/dog-2753369_640.jpg)
![](https://www.weterynarzwroclaw.pl/images/thumb/rottweiler-1785760_640.jpg)