Elektroniczne znakowanie psów Wrocław
Elektroniczne znakowanie psa to nic innego, jak aplikacja specjalnych mikroczipów, które pozwalają na szybkie znalezienie czworonoga, gdyby zaginął. Bezdomność zwierząt to problem, który dotyczy wielu krajów europejskich. Niektóre z nich wprowadziły specjalne regulacje dotyczące elektronicznego znakowania psów. Czym właściwie jest mikroczip i jak przebiega jego szczepienie?
Elektroniczne znakowanie psów Wrocław. Co to jest mikroczip?
Kiedy mowa o mikroczipie dla psów i kotów, chodzi po prostu o bardzo mały układ zatopiony w szklanej kapsule. Jego całkowite rozmiary odpowiadają wielkości małego ziarenka. Tego rodzaju czipy są zupełnie bezpieczne dla zwierzęcia. Wraz z czipem zwierzę dostaje swój numer identyfikacyjny. W razie potrzeby można dekodować piętnastocyfrowy identyfikator - zajmuje to zaledwie chwilę. Samo dekodowanie odbywa się na zasadzie odbijania fal radiowych. Numer identyfikacyjny psa lub kota powiązany jest danymi właściciela, zatem od razu można trafić do odpowiedniej osoby.
Mikroczip Wrocław. Jak przebiega iniekcja?
Czy iniekcja mikroczipa jest bolesna dla psa? To pytanie zadaje sobie wiele osób zainteresowanych elektronicznym znakowaniem czworonoga. Czip jest wszczepiany za pomocą strzykawki z igłą o nieco większej niż zwykle średnicy. Z pomocą strzykawki można szybo zamocować implant w pożądanym miejscu. Sam zabieg nie jest dla zwierzęcia zbyt bolesny. Odczucia odpowiadają tym, które towarzyszą np. szczepieniu czworonoga. Sam zabieg nie wiąże się z dużymi kosztami, od razu po iniekcji czipa pies może wracać do domu.
Mikroczip Wrocław. Rejestracja zwierzęcia w bazie danych
Dlaczego warto zdecydować się na elektroniczne oznakowanie psa? Dzięki mikroczipowi można szybko odnaleźć właściciela czworonoga. Wystarczy chwila, aby odczytać numer identyfikacyjny zwierzęcia i tak trafić do jego właściciela. Po wszczepieniu czipa należy zarejestrować psa w Ogólnopolskiej Bazie Danych. To ułatwi znalezienie go, gdyby się zgubił na spacerze. Wpis do bazy odbywa sie po wypełnieniu ankiety przez właściciela i zaaprobowaniu jej przez lekarza weterynarii.
Właściciele psów są zobowiązani do szczepienia swoich czworonogów przeciwko wściekliźnie. Warto mieć świadomość, że wścieklizna to bardzo ostra choroba wirusowa, które prowadzi do śmierci zwierzęcia. Sama choroba może zostać przeniesiona na człowieka wraz ze śliną...