Algorytmy mrówkowe
6

Mrówki porozumiewają się za pomocą feromonu pozostawianego na podłożu. Feromon to substancja zapachowa, która skłania te owady do podążania w kierunku jej najsilniejszego stężenia. Mrówka wydziela feromon w sytuacji gdy znalazła pożywienie i powraca z nim do gniazda informując w ten sposób pozostałe osobniki o jego lokalizacji. Ten prosty mechanizm komunikacji poprzez modyfikację środowiska nosi miano stygmercji.
Zdolność do znajdowania najkrótszej drogi wynika z tego, że krótsze drogi zostaną szybciej pokonane i szybciej zostaną oznaczone dodatkowym śladem feromonowym. Cecha ta nosi miano bezwarunkowej oceny rozwiązań. Silniejszy ślad feromonowy przyciągnie następnie większą ilość mrówek. Ma tu miejsce dodatnie sprzężenie zwrotne (autokataliza).
Każda następna mrówka idąca jego trasą dołoży swój feromon zwiększając tym samym jej atrakcyjność. Dzięki takiemu zachowaniu mrówek, w krótkim czasie prawie wszystkie osobniki będą podążać najkrótszą z dostępnych tras.

System mrowiskowy (ACS)
Naśladując zachowania mrówek można rozwiązywać trudne zadania optymalizacyjne. Przedstawiony mechanizm komunikacji agentów-mrówek został odwzorowany w systemie mrowiskowym, w którym populacja cyfrowych mrówek przemierza wirtualne środowisko tworzące graf.
Zadaniem mrówek jest znalezienie najkrótszej drogi pomiędzy węzłami tego grafu. Jeżeli przyjęlibyśmy, że węzły te reprezentują miasta na mapie, to mrówki poszukiwałby najkrótszej drogi między nimi.
W każdej iteracji algorytmu mrówki odkładają pewną ilość feromonu w zależności od jakości uzyskanego rozwiązania. W następnej iteracji będzie on miał wpływ na podejmowane decyzje - im większe będzie natężenie tego śladu, tym większe prawdopodobieństwo podążenia daną krawędzią.
Programowanie mrowiskowe (ACP)
Jest to metoda polegająca na zastosowaniu mrówek w celach generowania wyrażeń arytmetycznych (funkcji) odpowiadających pewnemu zbiorowi danych (zbiór treningowy). Na początku działania algorytmu określamy także zbiór dopuszczalnych symboli, z których będą budowane nasze funkcje. Poszukujemy takiej funkcji, która dla zadanych danych będzie generowała dokładnie takie wyniki jak te określone w zbiorze treningowym.

Nieokiełznane, szybkie i piękne, ale też eleganckie i dystyngowane.
Konie od lat fascynują miłośników tych nieparzystokopytnych zwierząt. O miłości do koni wiedzą z pewnością Ci, którzy je hodują, dbają o nie, jakby były ich dziećmi. Ta pasja do koni, nigdy nie przemija.
W...

W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy spotkać się z wykorzystaniem zwierząt do celów leczniczych. Idealnym przykładem takiego wykorzystania jest dogoterapia. Każdy weterynarz gdańsk powie, że wpływ zwierząt, a szczególnie psów na człowieka poddanemu rehabilitacji zawsze...

Jeśli kochasz swojego konia, to jest to wystarczający powód, aby ta świadomość wiodła Cię w kierunku zabezpieczenia komfortu i przyjemności zwierzęcia podczas galopu. O zdrowie ukochanego konia dbasz, jak o swoje własne? Zwierzę ma naprawdę wiele szczęścia, mając tak świadomego i...